مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی

انواع تایمر صنعتی

تایمر صنعتی

تایمر نوع خاصی از ساعت است که برای اندازه گیری بازه های زمانی خاص استفاده می شود. تایمرها را می توان به دو نوع اصلی دسته بندی کرد. تایمری که برای اندازه گیری زمان سپری شده از صفر به بالا شمرده می شود ، اغلب کرونومتر نامیده می شود؛ در حالی که دستگاهی که از یک فاصله زمانی مشخص شمارش معکوس می کند، معمولاً تایمر نامیده می شود. یک نمونه ساده از این نوع، ساعت شنی است. تایمرهای روش کار دارای دو گروه اصلی هستند: تایمرهای سخت افزاری و نرم افزاری. در ادامه بلاگ مدرن کنترل برتر قصد داریم تا به معرفی انواع تایمر صنعتی اشاره کنیم.

 

عملکرد تایمر صنعتی

یکی از قطعات پر کاربرد در اتوماسیون های صنعتی، تایمر صنعتی است. تایمر صنعتی چیست؟ تایمرهای صنعتی سیگنالی را از ورودی دریافت و با توجه به تنظیمات زمانی که روی آن انجام شده، سیگنال مورد نظر را به خروجی ارسال می‌کند. در ادامه به طرز کار تایمر صنعتی خواهیم پرداخت.

از تایمر صنعتی برای اندازه گیری فواصل زمانی خاص استفاده می شود. اما در اصطلاح مهندسی برق ، از تایمرها اغلب به عنوان شمارنده نیز یاد می شود. تایمر یک جز which است که به طور گسترده در سیستم های مختلف جاسازی شده مانند تابلو برق استفاده می شود. از آن‌ها برای ثبت زمان وقایع مختلف در سیستم های جاسازی شده استفاده می شود. تایمر یک شمارنده باینری ساده تر است که به دلیل نیاز به شمارش پالس های موجود در سیستم، در مدار یا سیستم پیکربندی می شود. مقدار تایمر صنعتی به محض رسیدن به حداکثر مقدار خود به خود صفر می شود. هنگامی که به حداکثر مقدار تایمر رسید ، وقفه ای با پرچم سرریز ایجاد می شود.

 

کاربرد تایمر صنعتی در تابلو برق

از تایمر صنعتی می توان برای اندازه گیری زمان سپری شده یا وقایع خارجی رخ داده برای یک بازه زمانی خاص استفاده کرد. آنها برای حفظ عملکرد سیستم جاسازی شده همزمان با ساعت استفاده می شوند. ساعت می تواند یک ساعت خارجی یا ساعت سیستم باشد. تایمرهای صنعتی برای کاربردهای مختلف در مدارها یا سیستم های جاسازی شده مانند تولید نرخ باود ، اندازه گیری تأخیرهای تولید زمان و موارد دیگر استفاده می شوند. روش های تکرار حلقه بسیار دشوار هستند و می توانند حلقه های موجود در سیستم را برای طیف خاصی از دوره ها تکرار کنند. برای تکرار حلقه ها کاملاً و به طور سیستماتیک از تایمر صنعتی / شمارنده استفاده می شود. زمان سنج بودن برنامه به جای روش های مختلف برنامه نویسی برای تکرارهای حلقه ، بسیار آسان است. تایمر صنعتی چرخه های ساعت محیطی را شمارش می کند یا می تواند چرخه های ساعت ارائه شده از خارج را بشمارد. پالس های ساعت نیز می توانند با کمک تایمرهایی تولید شوند که به آن نرخ Baud از ارتباط سریال نیز گفته می شود.

 

انواع تایمر صنعتی

دو دسته اصلی وجود دارد که تایمرها در آنها طبقه بندی می شوند:

 

تایمرهای آنالوگ

تایمر صنعتی آنالوگ تایمرهایی هستند که با دستگیره تنظیم می شوند و خروجی آنها با مقیاس آنالوگ مشاهده می شود. ویژگی های زمان بندی و مقیاس یک تایمر آنالوگ با کمک سوئیچ های نصب شده در قسمت جلویی تایمر به راحتی تنظیم می شوند.

 

تایمرهای دیجیتال

تایمر صنعتی دیجیتال با کمک ورودی های دیجیتال تنظیم و کنترل می شوند و خروجی آنها نیز با مقیاس های دیجیتال مشاهده می شود. از دکمه های مختلف برای تنظیم زمان بندی و تنظیم نقاط یک تایمر استفاده می شود. خروجی از طریق LCD نصب شده روی تایمر نمایش داده می شود.

منبع: https://www.electgo.com/timers/

https://en.wikipedia.org/wiki/Timer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *