مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی

بانک خازنی خانگی

تابلو بانک خازنی

تابلو برق ها انواع مختلفی دارند. تابلو برق بانک خازنی خانگی یکی از انواع مفید و کارآمد از تابلو برق ها است. و اما هدف ما از ارائه این مطلب پاسخ دادن به سؤالاتی از قبیل «تابلو بانک خازنی خانگی چیست؟»، «چه عواملی در تعیین قیمت تابلو بانک خازنی مؤثرند؟»، «آیا بانک خازنی معایبی دارد و اگر پاسخ مثبت است معایب بانک خازنی چه چیزهایی هستند؟» می باشد. اگر مایل به کسب اطلاعاتی در این زمینه هستید لطفا با ما همراه باشید.

 

تابلو برق بانک خازنی

یکی از مهمترین دلایل ساخت بانک خازنی، کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش میزان هزینه برق مصرفی می باشد. به همین دلیل معمولا عبارت کاهنده مصرف برق را نیز برای معرفی بانک خازن خانگی به کار می برند. دلیل این امر جلوگیری از اتلاف نیروی برق است که به دلیل نصب تابلو بانک خازنی اتفاق می افتد. از دیگر مزایای بانک خازنی خانگی تنظیم و ثابت نگهداشتن مقدار ولتاژ است. ثابت بودن ولتاژ و عدم وجود افت ولتاژ برق از بروز بسیاری از خسارات احتمالی که ممکن است برای لوازم برقی پیش آید جلوگیری می کند. یکی از نکات مهمی که در استفاده از بانک خازنی مطرح است محل نصب آن می باشد. چنانچه محل نصب این وسیله به درستی انتخاب نشود وجود بانک خازنی تأثیری در اصلاح مصرف انرژی و همچنین تنظیم ولتاژ نخواهد داشت. برخی از مواردی که باید در انتخاب محل نصب بانک خازن خانگی رعایت کرد عبارتند از:

  • بانک خازنی بایستی بعد از کنتور برق نصب شود.
  • محل نصب بانک خازنی نزدیکترین مکان به محل مصرف کننده ها باشد.
  • هیچ یک از مصرف کننده های جریان برق قبل از بانک خازنی قرار نگیرند.

اجزای تابلو بانک خازنی

بانک خازنی از اجزای مختلفی تشکیل می شود که هر کدام از آنها نقش ویژه ای در عملکرد کلی بانک خازنی دارند. مهمترین اجزای تابلو بانک خازنی عبارتند از:

  • خازن: وظیفه خازن تولید توان مفید در شبکه می باشد. خازن ها دارای انواع مختلف از جمله تک فاز و سه فاز هستند که باید به درستی و با دقت انتخاب شوند.
  • فیوز: فیوز ها وظیفه حفاظت از خازن در مقابل افزایش جریان الکتریکی را بر عهده دارند.
  • رگولاتور: شاید بتوان گفت مهمترین جزء یک بانک خازنی است که وظیفه اصلاح ضریب قدرت را بر عهده دارد.
  • کلید اصلی: وظیفه کنترل کل مدار بر عهده کلید اصلی می باشد.
  • کنتاکتور: با وجود این وسیله می توان خازن ها را به طور اتوماتیک کنترل و حفاظت کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *