مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی

تابلو برق آسانسور

تابلو برق آسانسور

امروزه آسانسورها تبدیل به جزء جدا نشدنی ساختمآن‌های مسکونی، تجاری و حتی صنعتی شده‌اند. آسانسور از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود. یکی از مهمترین ملزومات کارکرد آسانسور جریان برق و تجهیزات الکتریکی مربوط به آن است. آسانسور ها نیز مانند سایر واحد های مصرف کننده جریان برق دارای یک تابلو برق می‌باشند. این تابلو همانند سایر تابلو های برق دارای یک بدنه فلزی است که سایر قطعات و اجزای الکتریکی در درون آن جایگذاری شده‌اند. تابلو برق آسانسور صنعتی وظیفه توزیع و انتقال نیروی برق به قسمت‌های مختلف از جمله تابلو فرمان آسانسور را بر عهده دارد. تابلو برق آسانسور دارای انواع مختلفی است که از لحاظ جنس و ابعاد و نوع عملکرد با هم متفاوت اند. از این رو قیمت تابلو برق آسانسور نیز رقم ثابتی نبوده و بسته به طراحی و سایر ویژگی های آن تعیین می‌شود.

 

جعبه فرمان آسانسور

 

تابلو برق سه فاز آسانسور وظیفه انتقال برق و تأمین قدرت آسانسور را بر عهده دارد. همچنین نیروی برق لازم جهت روشنایی کابین و چاه آسانسور را نیز تأمین می‌کند. قیمت تابلو برق سه فاز آسانسور بر اساس ویژگی های مختلف آن تعیین می گردد.  برخی از مشحصات تابلو سه فاز آسانسور بدین شرح می باشد:

  • دارای سه فیوز جهت انتقال جریان تک فاز و سه فاز می باشد.
  • لامپ سیگنال دارد
  • کلید گردان
  • کلید های مینیاتوری جهت روشنایی قسمت های مختلف آسانسور بر روی آن تعبیه شده‌اند.

 

تابلو فرمان آسانسور چیست؟

آسانسور ها علاوه بر تابلو برق دارای تابلوی دیگری به نام تابلو فرمان آسانسور می‌باشند. این تابلو در موتورخانه آسانسور نصب می‌شود و یکی از مهمترین اجزای آسانسور است. وظیفه تابلو فرمان، کنترل آسانسور و دریافت دستور از سوی کاربر و پردازش آن و در نهایت صدور فرمان های لازم می باشد. به عبارت دیگر آسانسور تمامی فرمان های خود را از تابلو فرمان دریافت می نماید. مشخص کردن جهت و سرعت حرکت آسانسور، باز و بسته شدن درب آسانسور و… جزو وظایف این فرمانده آسانسور می‌باشند. تابلو فرمان آسانسور به اجزای مختلف از جمله تابلو برق آسانسور، جعبه فرمان یا جعبه رویزیون، کلید ها و… متصل است. قیمت جعبه فرمان آسانسور نیز طبق ویژگی ها و عملکرد های آن تعیین می‌گردد.

 

قیمت و خرید تابلو برق آسانسور

تابلو فرمان آسانسور انواع مختلفی دارد که متداول ترین آن‌ها تابلو فرمان دو سرعته و تابلو فرمان تک سرعته یا درایو دار می‌باشند. طبیعتا این تابلو فرمان‌ها تفاوت‌هایی با هم دیگر دارند. انتخاب نوع تابلو فرمان آسانسور بستگی به نوع آسانسور، نوع سرویس‌دهی، میزان ترافیک و ویژگی هایی این چنینی دارد. موتور آسانسور‌هایی که با استفاده از تابلو فرمان دو سرعته کار می کنند دارای دو سیم پیچ است. آسانسوری که توسط این نوع تابلو فرمان کار می‌کند در هنگام شروع حرکت و همچنین در زمان توقف دچار شوک و ضربه کوچکی می‌شود و همچنین تغییرات سرعت در طول مسیر کاملا مشهود است. اما تابلو فرمان هایی که دارای درایو کنترل سرعت هستند چنین ویژگی را ندارند و همواره با سرعت یکنواخت حرکت می کنند. از دیگر تفاوت‌های این دو نوع تابلو فرمان، تفاوت در مدارات الکتریکی آن‌ها می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *