مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی

تابلو برق ساختمان

تابلو برق ساختمان

تابلو برق در واقع به مجموعه ای از مدار ها و تجهیزات الکتریکی ریز و درشتی اطلاق می‌شود که درون یک محفظه قفسه مانند جایگذاری شده‌اند. این مجموعه در تمامی واحد های تغذیه کننده جریان برق شهری نصب می‌شود و در واقع آخرین مرحله ای است که برق شهری طی می کند تا به مدارها و لوازم برقی مصرفی شما برسد. حتما همه شما با تابلو برق خانگی یا تابلو کنتور برق آشنا هستید و آن را از نزدیک مشاهده کرده اید. این دستگاه انواع بسیار مختلفی دارند که در صنعت و ساختمان ها به کار می روند. در این مطلب قصد داریم به بررسی تابلو برق ساختمان بپردازیم. همچنین اشاره ای کوتاه به محل و نحوه نصب تابلو برق ساختمان، نقشه سیم کشی تابلو کنتور برق ساختمان، اجزای و همچنین قیمت‌های آن‌ها داشته باشیم.

 

تابلو کنتور برق ساختمان

 

تابلو برق ساختمان

انتخاب تابلو برق ساختمان مسکونی با توجه به محل استقرار ساختمان، تعداد طبقات و واحدهای آن صورت می‌گیرد. ممکن است یک ساختمان مسکونی فقط دارای یک واحد و یک کنتور برق باشد. اما تعداد بسیار زیادی ساختمان‌های مسکونی نیز وجود دارند که دارای طبقات و واحدهای متعددی هستند. طبیعتا در چنین مکان‌هایی فقط یک تابلو کنتور برق پاسخگوی نیاز ساختمان نبوده و از تعداد بیشتر و انواع دیگری استفاده خواهد شد. در هر حال انتخاب ابعاد تابلو کنتور ساختمان و همچنین انتخاب صحیح محل نصب تابلو برق ساختمان و نکاتی از این قبیل از جمله موارد مهمی هستند که همواره باید مورد توجه قرار گیرند.

 

مطالب بیشتر: مشخصات تابلو برق آسانسور

 

انواع تابلو برق ساختمان

همانطور که گفتیم با توجه به شرایط ساختمان مسکونی ممکن است یک یا چند تابلو کنتور برق خانگی در آن نصب شوند. انتخاب نوع و تعداد این تابلو ها و نقشه کشی و سیم کشی آن‌ها باید توسط کارشناس متخصص انجام شود. انواع تابلوهایی که ممکن است در درون یک ساختمان مشاهده کنید عباتند از:

  • تابلو  کنتور اصلی ساختمان که به کابل اصلی برق متصل بوده و برق تمامی واحد و همچنین برق مشاعات ساختمان را تأمین می نماید.
  • تابلو عمومی که وظیفه تأمین برق مشاعات ساختمان از قبیل راه پله، پارکینگ، پشت بام و مکان هایی از ساختمان که مورد استفاده عموم واحدهاست را بر عهده دارد.
  • تابلو کنتور برق خانگی واحد ها که جهت توزیع برق هر واحد به کلید و پریز ها و لامپ های آن واحد مورد استفاده قرار می گیرد.
  • تابلو برق ساختمان جریان ضعیف که وظیفه توزیع جریان برق در میان تابلو های برق دیگر را دارد.
  • تابلوهای آسانسور نیز در ساختمان های دارای آسانسور مشاهده می‌شود و وظیفه انتقال برق به آسانسور را دارد.
  • تابلوهای دیزل ژنراتور که به صورت اختیاری در ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و در هنگام قطع برق شهری، برق ساختمان را تأمین می نماید.
  • تابلو برق یو پی اس که در صورت لزوم در ساختمان استفاده می شود. این نوع تابلوها نقش فیلتری را دارد که جریان بی وقفه و با ولتاژ معین را وارد مدارها می کند.

 

مطالب بیشتر: تابلو برق یو پی اس

 

قیمت تابلو برق ساختمان

قیمت تابلو کنتور برق ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال تابلوها در ابعاد و اندازه و شکل های گوناگونی ساخته می شوند و همین امر یکی از عوامل مؤثر در تعیین قیمت تابلو برق ساختمانی می باشد. همچنین از لحاظ نوع عملکرد و ولتاژ برق مورد استفاده دارای تجهیزات و لوازم جانبی متفاوتی هستند.  اجزا و تجهیزات مختلفی که در ساخت تابلو برق به کار رفته اند می توانند موجب کاهش یا افزایش قیمت نهایی گردند. در نظر داشته باشید که انتخاب و نصب این قطعات یک امر کاملا تخصصی است که توسط کارشناس فروش مدرن کنترل برتر می شود.

مطلب دیگر قیمت قاب کنتور برق خانگی است که می تواند در تعیین قیمت نهایی تابلو برق ساختمان مسکونی دخیل باشد. قاب کنتور وظیفه حفاظت از تجهیزات الکتریکی تابلوهای کنتور برق را بر عهده دارد. همچنین از دسترسی مستقیم کاربران به مدارات الکتریکی جلوگیری کرده و موجب حفظ جان آن‌ها در برابر خطراتی چون شوک الکتریکی می شود. قاب های کنتور ویژگی های مختلفی دارند. آن‌ها از مواد اولیه گوناگون همچون فلزات یا پلاستیک‌های مقاوم ساخته می شوند. همچنین نحوه دسترسی آن‌ها نیز متفاوت است. برخی دارای درب از بالا برخی دیگر درب از پایین، برخی کشویی و برخی نیز بدون درب هستند. در هنگام خرید تابلو برق ساختمان باید همه این ویژگی ها را در نظر بگیرید و مناسب ترین نوع قاب تابلو را برای واحد مسکونی خود تهیه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *