مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی

تابلو برق یو پی اس

یو پی اس مخفف عبارت uninterruptible power supply می‌باشد که به معنای منبع تغذیه بدون وقفه جریان برق است.  منبع تغذیه بدون وقفه یا منبع برق اضطراری (UPS) دستگاهی الکتریکی است که در صورت خرابی منبع تغذیه ورودی یا برق ، برق اضطراری را فراهم می‌کند. یو پی اس با سیستم کمکی یا اضطراری یا ژنراتور آماده به کار از این جهت تفاوت دارد که با تأمین انرژی ذخیره شده در باتری‌ها، ابر خازن‌ها تقریباً از لحظه قطع جریان ورودی محافظت می‌کند. همانطور که می دانید تابلو برق‌ها دارای انواع مختلفی هستند. آن‌ها از لحاظ ابعاد، جنس و کارایی و بسیاری ویژگی‌های دیگر با هم متفاوت‌اند. یکی از انواع بسیار کارآمد از تابلو برق‌ها، تابلو برق یو پی اس می باشد. طبق مفهومی که در بالا برای عبارت یو پی اس بیان کردیم.

برای استعلام قیمت و خرید انواع تابلو برق با کارشناسان مدرن کنترل برتر تماس بگیرید.

تابلو برق یو پی اس

تابلو برق ups

تابلو برق یو پی اس باید به عنوان یک منبع تغذیه بی وقفه برای جریان برق ایفای نقش نماید. اگر بخواهیم کاربرد تابلو یو پی اس را در قالب چند مورد بیان کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از ایجاد وقفه در جریان برق یک واحد یا دستگاه تغذیه کننده در هنگام قطعی برق شهری. این مورد یکی از وظایف بسیار مهم یو پی اس ها می باشد. در مکان هایی مانند اتاق عمل، آسانسور و… که به هیچ عنوان نباید با قطعی برق مواجه شوند استفاده از یو پی اس امری ضروری است.
  • فیلتر برق و جلوگیری از انتقال مشکلات برق شهری به تجهیزات تغذیه کننده. برق شهری ممکن است با مشکلاتی از قبیل کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ، نویز و… مواجه شود. چنین عواملی می توانند موجب آسیب شدید انواع تجهیزات و لوازم برقی شوند. در صورتی که شما از تابلو ups استفاده کنید مطمئن خواهید بود که برق شهری قبل از رسیدن به محل استفاده فیلتر می شود.

نحوه عملکرد یو پی اس در هنگام قطع برق

همه دستگاه های یو پی اس دارای یک باتری هستند. در حالت عادی تابلو توزیع برق ups برق شهری را دریافت نموده و با فیلتر کردن و رفع مشکلات احتمالی آن، یک ولتاژ ثابت و بی خطر برق را وارد واحد مصرف کننده می نماید. در این حالت تابلو برق، باتری خود را به صورت کامل با استفاده از برق شهری شارژ می نماید. حال اگر برق قطع شود، تابلو برق ups موظف است در زمان بسیار اندک (کمتر از دهم میلی ثانیه) مصرف کننده را به جای برق شهری با شارژ موجود در باتری خود تغذیه نماید. پس از اتصال برق شهری به صورت کاملا اتوماتیک مجددا به حالت عادی خود بازگشته و دوباره باتری خود را نیز شارژ می کند.

تابلو ups دارای انواع مختلفی است. قیمت تابلو ups نیز بسته به مدل، کاربرد و توان دستگاه متفاوت می باشد. انتخاب صحیح تابلو برق یکی از مسائل بسیار مهم و حیاتی جهت پیشگیری از بسیاری مشکلات و خطرات جبران ناپذیر است. برای اطلاع از قیمت و خرید این محصول به کارشناسان فروش مدرن کنترل برتر تماس بگیرید.

منبع از سایت ویکی پدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *