مقالات آموزشی اتوماسیون صنعتی

معرفی انواع رله

انواع رله ها

رله ها سوئیچ های الکتریکی هستند. آنها برای کنترل مدار توسط یک سیگنال کم مصرف جداگانه یا کنترل چندین مدار با یک سیگنال استفاده می شوند. رله ها ابتدا در مدارهای تلگراف از راه دور به عنوان تقویت کننده مورد استفاده قرار گرفتند. آنها سیگنال وارد شده از یک مدار را تکرار کرده و مجدداً آن را به مدار دیگر منتقل می کنند. یک رله الکترومغناطیسی ساده از یک شیر برقی تشکیل شده است که سیم آن در اطراف یک هسته آهن نرم پیچیده شده است ، یک یوغ آهنی که مسیر بی میلی کمتری برای شار مغناطیسی ، یک قاب آهنی متحرک و یک یا چند مجموعه تماس فراهم می کند. سه نوع اصلی رله ها الکترومکانیکی ، حالت جامد و نی هستند.

 

رله چیست

 

رله های الکترومکانیکی

رله های الکترومکانیکی یکی از انواع انواع رله است که دارای یک سیم پیچ الکترومغناطیسی و یک تماس متحرک مکانیکی هستند. هنگامی که سیم پیچ جریان را دریافت می کند ، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند ، که تماس متحرک یا آرماتور را به خود جلب می کند. وقتی سیم پیچ قدرت خود را از دست می دهد ، میدان مغناطیسی خود را از دست می دهد و یک فنر تماس را پس می گیرد. رله های مکانیکی می توانند مقادیر زیادی جریان را تحمل کنند اما در تغییر سرعت سایر انواع رله ها نیستند. بسته به نوع کاربرد و طراحی آنها می توانند با جریان AC یا DC استفاده شوند.

رله های حالت جامد

رله های حالت جامد، اجزای الکترونیکی حالت جامد هستند که هیچگونه اجزای متحرکی ندارند و این باعث افزایش قابلیت اطمینان طولانی مدت آنها می شود. انرژی کنترل مورد نیاز بسیار کمتر از توان خروجی است و در نتیجه یک افزایش قدرت بیشتر از بسیاری از رله های دیگر است. آن‌ها به طور کلی کوچکترین  انواع رله ‌ها هستند و همچنین در تعویض سریع تر از رله های دیگر هستند و بنابراین برای برنامه هایی مانند ترانزیستورهای رایانه استفاده می شوند. رایانه ها میلیون ها دستور در ثانیه را اجرا می کنند و به سوئیچ های ترانزیستور پرسرعت نیاز دارند.

رله های رید

رله‌های نی دارای یک سوئیچ نی و یک سیم پیچ الکترومغناطیسی هستند. این کلید از دو تیغه فلزی که نی نیز نامیده می شود تشکیل شده و در یک لوله شیشه ای پر از گاز بی اثر مهر و موم شده است. وقتی سیم پیچ جریان را دریافت می کند ، تیغه ها یکدیگر را جذب کرده و مسیری بسته را تشکیل می دهند. از آنجا که هیچ آرماتور متحرک وجود ندارد ، فرسودگی تماس مشکلی ایجاد نمی کند. آنها می توانند سریعتر از رله های بزرگتر سوئیچ کنند و برای عملکرد به ولتاژ پایین مدار کنترل نیاز دارند.

رله های کواکسیال

هنگامی که فرستنده های رادیویی و گیرنده ها از یک آنتن استفاده می کنند ، از رله های کواکسیال استفاده می شود. آن‌ها سیگنال فرکانس رادیویی را از گیرنده به فرستنده تغییر می دهند. این عمل گیرنده را در برابر قدرت بالای فرستنده محافظت می کند. مخاطبین فرکانس رادیویی را به سمت منبع منعکس نمی‌کنند و پایانه‌های گیرنده و فرستنده را جدا می کنند. آن‌ها اغلب در گیرنده‌های گیرنده استفاده می شوند که فرستنده و گیرنده را در یک واحد ترکیب می کنند.

رله های تاخیر زمانی

رله‌های تاخیر زمانی نیز یکی دیگر از انواع رله است که باعث ایجاد تأخیر عمدی در عملکرد مخاطبین آنها می شوند. تاخیر بسیار کوتاه به دلیل وجود یک دیسک مس بین چارچوب و مجموعه تیغه متحرک ایجاد می شود. جریانی که از طریق دیسک مسی عبور می کند ، میدان مغناطیسی را برای مدت کوتاهی حفظ می کند و این باعث طولانی شدن زمان آزاد شدن می شود. برای تأخیر بیشتر ، رله های تاخیر زمانی از یک داشپات ، پیستونی پر از مایع یا هوا استفاده می کنند که به آرامی فرار می کند. افزایش یا کاهش سرعت جریان ، طول تأخیر را تغییر می دهد. برای تأخیر بیشتر می توان تایمر ساعت مکانیکی را نصب کرد.

رله های محافظتی در برابر اضافه بار

رله های محافظ در برابر اضافه بار از موتورهای الکتریکی در برابر جریان اضافی دفاع می کنند. دستگاه های سنجش بیش از حد روشی از رله با حرارت است. با استفاده از گرمای بیش از حد، یک سیم پیچ یک نوار دو فلزی را گرم می کند، یا یک گلدان لحیم کاری را ذوب می کند، تا بتواند تماس‌های کمکی را انجام دهد. تماس های کمکی به ترتیب با سیم پیچ کنتاکتور موتور در می آیند ، بنابراین هنگام گرم شدن موتور موتور آن‌ها را خاموش می کنند.

منبع : https://www.thomasnet.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *